Kalendář akcí v Železné Rudě a okolí

Akce - Bavorský Les - Bayerischer Wald - během měsíce

03.06.23 , 17:30Bavorský Les - Bayerischer Wald - Bodenmais /D/ - Maria Himmrelfahrt Kirche
Evropský festival duchovní hudby Šumava - Bayerischer Wald - XXVI. ročník
Pěvecký spolek PRÁCHEŇ Horažďovice - liturgické vystoupení při mši sv.& Koncert

Pěvecký spolek Prácheň, sídlící v Horažďovicích, má velmi bohatou historii. Byl založen v roce 1862 na starobylé zřícenině hradu Prácheň jako čistě mužský sbor. V pozdějších letech se rozrostl o ženy a dokonce i o orchestr. Mezi čestné členy patřili hudební pedagog a horažďovický rodák Otakar Ševčík, či významný český skladatel Bedřich Smetana. Po 2. světové válce byla činnost spolku ukončena, ale v roce 1992, kdy si Horažďovice připomínaly 700. výročí povýšení na město, došlo k jejímu obnovení.

V současné době je spolek smíšeným sborem, kde převládají ženy. Za 30 let novodobé historie uskutečnil již 457 koncertů a jeho dirigentem je již 11 let MVDr. Stanislav Smítka. Sbor koncertuje nejen v České republice, ale i v zahraničí. Na repertoáru má skladby různého charakteru – jak úpravy lidových písní, tak hudbu klasickou, ale také muzikály či operní sbory. V posledních letech převažují církevní skladby od nejstarších chorálů po současnost. Pěvecký spolek Prácheň je členem Unie českých pěveckých sborů a pravidelně se účastní setkání sborů západočeské oblasti.
(Zapsal: Helena Aschenbrennerová, 28.05.23)
03.06.23 , 18:00Bavorský Les - Bayerischer Wald - Bad Kötzting/D/ - Maria Himmelfahrt Kirche
Evropský festival duchovní hudby Šumava - Bayerischer Wald - XXVI. ročník
SMÍŠENÝ SBOR " KÁCOV " Nové Město Nad Metují Liturgické vystoupení při mši sv. & koncert v rámci EFDH 2023

Smíšený sbor Kácov

„Kácov“, tak se nejmenuje pouze městys nacházející se v okrese Kutná Hora nebo barokní zámek, který tam leží, ale také pěvecký sbor z Nového Města nad Metují. Ten se na hudebním poli pohybuje téměř dvacet let. O tom, že práci, které se věnuje, odvádí dobře, svědčí řada medailí získaných u nás i ve světě. Stejně jako je zmíněný zámek ozdobou stejnojmennému městysu, je i pěvecký sbor Kácov jednou z ozdob svého města.

Domácími vodami je pro sbor Kácov jeho rodné Nové Město nad Metují a okolí, kde pravidelně vystupuje na mnoha koncertech. Už od svého vzniku často navštěvuje také nejrůznější festivaly a soutěže, a to nejen ve své domovině, ale i za jejími hranicemi.

První příčku na seznamu úspěchů zabírají dva kovy nejcennější – zlaté medaile, které si onen reprezentant ryze amatérského sborového zpívání přivezl v roce 2012 ze sousedního Slovenska. Konkrétně se jednalo o pěveckou soutěž Festa Choralis v Bratislavě, kde Kácov vybojoval zlaté medaile hned ve dvou kategoriích. Svůj podíl na tomto úspěchu má bezpochyby také Jiří Skopal, který se kácovské taktovky ujal v roce 2011 a od té doby pokračuje na dalším uměleckém rozvoji tělesa.

(Zapsal: Helena Aschenbrennerová, 28.05.23)
04.06.23 , 09:30Bavorský Les - Bayerischer Wald - Böbrach - St. Wolfgang Kirche
Evropský festival duchovní hudby Šumava - Bayerischer Wald - XXVI. ročník
Liturgické vystoupení při mši sv. & koncert - Dětský pěvecký sbor SVǏTÁNÍ Praha
Dětský pěvecký sbor byl založen roku 1996 a od roku 2008 působí na Základní umělecké škole Štefánikova v Praze 5. Ve čtyřech odděleních sboru nyní zpívá přes 100 nadšených zpěváků a zpěvaček.

Za dobu více než dvacetileté existence se může Svítání pyšnit mnoha úspěchy, např. zlaté pásmo a absolutní vítězství v kategorii na festivalu Porta Musicae v Novém Jičíně v roce 2018 a dvě zlatá pásma z Mezinárodního festivalu adventní a vánoční hudby v Bratislavě v roce 2019. V loňském roce získal zlaté pásmo na festivalu Porta Musicae v Liberci a zlaté pásmo na mezinárodním festivalu Adventní a vánoční hudby s cenou Petra Ebena.

Od listopadu roku 2016 koncertní sbor Svítání vede Vítězslav Hergesel. Stálou klavíristkou sboru je Shoko Kono
(Zapsal: Helena Aschenbrennerová, 31.05.23)
04.06.23 , 09:30Bavorský Les - Bayerischer Wald - Hohenwarth - Kirche Johannes der Täufer
Evropský festival duchovní hudby Šumava - Bayerischer Wald - XXVI. ročník
Liturgické vystoupení při mši sv.& koncert GOSPEL TIME Klatovy
(Zapsal: Helena Aschenbrennerová, 31.05.23)
04.06.23 , 10:30Bavorský Les - Bayerischer Wald - Bodenmais /D/ - Maria Himmrelfahrt Kirche
Evropský festival duchovní hudby Šumava - Bayerischer Wald - XXVI. ročník
Liturgické vystoupení při mši sv.& koncert Ensemble HILARIS Praha
Ensemble Hilaris je komorní vokální soubor založený v únoru roku 2011, jeho uměleckým vedoucím je sbormistr a muzikolog Kryštof Spirit. Tvoří jej čtyři zpěvačky a čtyři zpěváci, někdy koncertuje v širším obsazení. Soubor se zaměřuje zejména na interpretaci hudby období renesance a baroka, ale svůj repertoár stále častěji rozšiřuje i o hudbu mladší, zejména soudobou. V programech souboru se pravidelně objevují skladby jak Orlanda di Lassa, Giovanniho Antonia Rigattiho, Domenica Scarlattiho nebo Jana Dismase Zelenky, tak také Arvo Pärta, Mortena Lauridsena nebo Antonína Tučapského. Ensemble Hilaris má ve svém repertoáru díla čistě a capella, ale též pravidelně spolupracuje s instrumentalisty, kteří se specializují na interpretaci starší hudby. Vokální soubor Ensemble Hilaris za dobu své existence vystupoval na domácích festivalech Theatrum Kuks, Mezinárodní hudební festival J. C. F. Fischera, Stamicovy slavnosti, Haydnovy hudební slavnosti, Nekonvenční žižkovský podzim nebo na festivalu pravoslavné hudby Archaion Kallos a na řadě samostatných koncertů. V roce 2015 se představil v italském Spilimbergu na festivalu staré hudby Musica antica. Pravidelně také pořádá benefiční akce.
(Zapsal: Helena Aschenbrennerová, 31.05.23)
Výše uvedené akce jsou výpisem z regionální databáze akcí na Informačním serveru ŠumavaNet.CZ www.sumavanet.cz/akce

Informace mají pouze orientační charakter, provozovatelé těchto stránek neručí za jejich správnost, obsah či úplnost.

Pořádáte zajímavé akce a chcete výrazně zvýšit jejich propagaci?
 Zapisujte akce zdarma na www.sumavanet.cz/akce
Pokud pořádáte akci a plánujete termín, můžete si zde také ověřit, zda nedochází k termínové kolizi s jinou akcí.

V případě zájmu o zvýšenou propagaci akce nás kontaktujte na info@sumavanet.cz