Ze Špičáku na Pancíř a po hřebenech hřebenech a údolím Úhlavy zpět

Délka: 33 km, středně náročná trasa

Cestu zahájíme na Špičáku – pokud máme rádi výzvy, vystoupáme na Špičácké sedlo a dále po asfaltce až na vrchol Pancíře. Jde o 7 km poměrně prudkého stoupání. Pokud se nechceme vysilovat hned na začátku cesty, necháme se i s kolem vyvézt na vrchol Pancíře lanovkou.


Z Pancíře pokračujeme poměrně pohodlnou cestou po hřebenech přes Můstek na Prenet. Ze šumavských hřebenů nyní budeme klesat do údolí řeky Úhlavy – přes Zelenou Lhotu (pozor na křižovatce se silnicí I. třídy) až do téměř zaniklé obce Hamry. Zatímco v první části cesty jsme se kochali pohledem ze hřebenů do údolí, nyní se obdivujeme pohled opačný – z údolí na hřebeny.

V Hamrech doporučujeme vystoupat je kostelu Panny Marie Bolestné a k pozůstatku hřbitova s památníkem Společná cesta. Za pozornost v Hamrech stojí i zbytky rozbořené papírny (nevstupujte na tento pozemek, nebezpečí úrazu). Poté co mineme poslední hamerské domky, stoupáme až téměř ke Špičáckému sedlu. Napojíme se na silnice Klatovy – Železná Ruda, vystoupáme na Špičácké sedlo a sjedeme do Špičáku.

Pozn. od horské chaty Hamry možno vystoupat 1 km na nádraží Hamry - Hojsova Stráž a vrátit se na Špičák vlakem.
 


Výškový profil